Раздел І
Общи разпоредби
Чл. 1. (1) Правилник за бързо арбитражно производство, наричан по-нататък само правилник, урежда реда за ускорено онлайн разглеждане на вътрешни дела от Радослав Данков Данков – адвокат от Адвокатска колегия Варна в качеството му на арбитър.
(2) Правилникът се прилага в случаите, когато страните изрично са уговорили това в арбитражно споразумение, а така също и когато ищецът направи изрично искане за това в исковата молба и ответникът приеме делото да се разгледа по реда за ускорени производства.
(3) Ако страните не са уговорили друго, се прилагат правилата от този Правилник, които са в сила при започване на арбитражното производство.
Раздел ІІ.
Арбитър
Чл. 2. (1) Страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от Радослав Данков Данков – адвокат от Адвокатска колегия Варна /наричан по-нататък Арбитърът/, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение или е спор, по който една от страните е потребител по смисъла на § 13, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите.
Чл. 3. (1) Съгласието на страните да възложат на арбитраж да реши всички или някои спорове, които могат да възникнат или са възникнали между тях относно определено договорно или извъндоговорно правоотношение следва да бъде изразено писмено в нарочно съставено споразумение или арбитражна клауза в друг договор, в които са посочени имейл адресите и телефоните им. Смята се, че споразумението е писмено, ако се съдържа в документ, подписан от страните, или в размяна на писма, телекси, телеграми или други, вкл. електронни средства за съобщения.
(2) Смята се, че има арбитражно споразумение и когато ответникът писмено или със заявление, отбелязано в протокола на арбитражното заседание, приеме спорът да бъде разгледан от арбитража или когато участва в арбитражното производство чрез депозиране на писмен отговор, представяне на доказателства, предявяване на насрещен иск или явяване в арбитражно заседание, без да оспорва компетентността на арбитража.
Раздел ІІІ.
Образуване на производството. Искова молба и отговор.
Чл. 4. Страните в арбитражното производство са равни. Арбитърът предоставя на всяка от тях възможност да защити своите права.
Чл. 5. Производството по арбитражното дело се осъществява изцяло онлайн. За целта Арбитърът осигурява на страните работно пространство в уеб базирана платформа за чат, видеоконференции, управление на документи, поставяне на задачи, проследяване на времето, напомняния, отчитане, зависимости от задачи и други, при гарантиране на конфиденциалност и защитеност на личните данни и на информацията, предоставени от участниците в производството.
Чл. 6.(1) Арбитражното производство започва в деня, в който Арбитърът е получил на електронна поща с адрес: rd@miritel.bg искова молба от една от страните, между които има сключена арбитражна клауза с посочени имейл адреси и телефони.
(2) Арбитърът незабавно изпраща исковата молба на насрещната страна на посочения в арбитражната клауза неин имейл адрес, като я уведомява и по телефона за това свое действие.
(3) Едновременно с това Арбитърът създава на онлайн платформата си затворена група за провеждане на арбитражното производство /група за арбитраж/, като изпраща покани за присъединяване на насрещните страни. Страните оформят потребителските си профили чрез попълването на уебформа, като достъпът им се осъществява от интернет страницата на арбитъра: www.advokatdankov.bg, през секция „Личен кабинет“с логин - имейл адресът им и парола. Всички документи по делото и актовете на Арбитъра се качват незабавно в групата, като страните имат непрекъснат достъп до тях.
(4) Цялата комуникация между страните и Арбитъра се осъществява в личен чат между тях в Групата за арбитраж, като Арбитърът изпраща актовете, касаещи страните и на имейлите им.
(5) Разпорежданията и определенията на Арбитъра, с които се дават указания за изпълнение на страните се оформят като задачи в Групата за арбитраж с изпълнител страната, която касаят, като се задават срокове за изпълнението им.
(6) Всички срокове и насрочвания се вписват в календара на групата.
Чл. 7. Цялата документация, получена по електронен път и актовете на Арбитъра се разпечатват и подреждат по реда на постъпването им в хартиен еквивалент на делото, който се съхранява в кантората на Арбитъра.
Чл. 8. В исковата молба трябва да бъдат посочени наименованията, адресите, имейлите и телефоните на страните, обстоятелствата, на които се основава искът, и в какво се състои искането, а в писмения отговор на ответника - становищата му по тях.
Чл. 9.(1) Ищецът е длъжен да изчерпи всички обстоятелства, на които се основава искът, както и да посочи всички доказателства, и да представи писмените доказателства, с които разполага.
(2) В приложените към исковата молба пълномощни се посочват адрес, телефон, както и адрес за електронна поща на пълномощника.
(3) Към исковата молба се прилага документ за внесена арбитражна такса за ускорено онлайн производство.
Чл. 10.(1) Допуска се предявяване на няколко иска срещу ответника само ако те почиват на едно и също основание, както и ако представляват неустойки или лихви към съответна главница. Независимо от това се допуска предявяването на искове и за прекратяване, обявяване за прекратен, унищожаване и обявяване на нищожност на договора, от който произтичат заявените с иска права или правоотношения.
(2) Не се допуска съединяване на искове срещу повече от един ответник, освен в случаите на солидарна отговорност.
Чл. 11. Допуска се изменение само или на основанието, или на размера на иска при спазване на ограниченията по чл. 10. Увеличаване на иска се допуска само ако не се налага събиране на нови доказателства, което да забави разглеждането на делото.
Чл. 12. В седeмдневен срок от получаване на препис от исковата молба и приложенията към нея, ответникът може да подаде отговор на исковата молба направо в групата за арбитраж в личен чат с Арбитъра. В отговора ответникът е длъжен да заяви всички свои оспорвания и да изчерпи възраженията си, както и да посочи всички доказателства, като представи писмените доказателства, с които разполага. Той е длъжен да вземе становище по приложените към исковата молба доказателства. Срокът по този член може да бъде продължаван поради особени непредвидени обстоятелства.
Чл. 13.(1) В срока за отговор и при спазване на ограниченията по чл. 10 ответникът може да предяви насрещен иск или възражение за прихващане, само ако в същия срок се представят всички отнасящи се до тях писмени доказателства и ако са внесени дължимите арбитражни такси и депозит за разглеждането им. В противен случай предявеният иск или възражение за прихващане не се разглеждат.
(2) Възражението за прихващане може да бъде предявено и по-късно, ако за доказването му не се налага събиране на нови доказателства и към момента на предявяването му са внесени дължимите арбитражна такса и депозит за разноски.
(3) Чл. 12 се прилага за отговора на насрещния иск и на възражението за прихващане.
Чл. 14.(1) След предявяване на исковата молба, респ. подаване на отговора по нея, страните могат да заявяват факти и да представят доказателства само за оборване на своевременно заявените твърдения на противната страна. Извън тези случаи страните могат да заявяват нови факти, да посочват и представят нови доказателства, само ако не са могли да сторят това в предвидените срокове поради причини, за които не отговарят.
(2) Правилата по предходната алинея се прилагат съответно по отношение на насрещния иск и възражението за прихващане.
Чл. 15. Към исковата молба, респ. към насрещния иск и възражението за прихващане, страната е длъжна да представи справка, съдържаща необходимите изчисления за определяне размера на главницата, а така също и на претендираните неустойки и лихви.
Чл. 16. Арбитърът е длъжен да квалифицира правно предявените искове и възражения, като даде подробни указания на страните относно подлежащите на доказване факти и наличието или липсата на доказателствени искания относно всеки такъв факт.
Раздел ІV.
Разглеждане на делото
Чл. 17.(1) След изтичане на срока за отговор на исковата молба, съответно срока за отговор на насрещния иск, като взема предвид и изявленията на страните, техните искания и представените доказателства, Решаващият орган с определение в подготвително заседание определя реда, начина и сроковете за разглеждане на делото. С определението той се произнася и по възражения относно приложимостта на този правилник.
(2) Арбитърът може да постанови, че ще разгледа и реши делото само въз основа на представените доказателства, включително и справките по чл. 15, като предоставя на страните възможност да представят писмени становища и реплики.
Чл. 18. (1) Ако Арбитърът постанови делото да се разгледа в открито дистанционно заседание той го насрочва не по-късно от 15 дни от постановяване на определението си. С определението си Арбитърът може да допусне до разпит свидетели, а така също и да назначи вещо лице. Неявяването на допуснат до разпит свидетел на определената дата не е пречка да се пристъпи към постановяване на решение.
(2) Дистанционните заседания се провеждат чрез видеоконферентна връзка, осъществена в Групата за арбитраж.
(3) Дистанционното заседание се открива след като председателят на решаващия орган се увери, че е налице видео и аудио връзка между всички участници във видеоконференцията.
(4) При дистанционно заседание страните са длъжни сами да си осигурят техническата възможност /компютър с камера и микрофон/ за участие във видеоконферентна връзка.
(5) При провеждане на дистанционни заседания страните могат да извършват всички процесуални действия, без представяне на писмени доказателства
(6) За проведеното дистанционно заседание се съставя пълен видеозапис, който се сваля на писмен протокол.
Чл. 19. След изясняване на спора от фактическа и правна страна Арбитърът предоставя на всяка от страните срок за писмено становище и реплика, който не може да бъде по-дълъг от пет, съответно от три дни, след което пристъпва към постановяване на решение.
Раздел V.
Завършване на производството
Чл. 20.(1) Арбитърът постановява решение по делото в срок от 10 дни след изтичане на срока за писмени становища и реплики.
(2) В срока по предходната алинея Арбитърът постановява определение, с което прекратява делото, ако намери, че не са налице предпоставки за произнасяне на решение по съществото на делото.
(3) При постигане на спогодба, която страните желаят да бъде възпроизведена в арбитражно решение при уговорени условия, Арбитърът постановява решение в срок от 5 дни след представяне на искането за това и спогодбата.
(4) Решението трябва да съдържа: името и подписа на Арбитъра; дата и място на постановяване на решението; наименование на страните и другите лица, които участват в делото; предмет на спора и кратко изложение на обстоятелствата по делото; диспозитив на решението; мотиви на решението;
(5) Решението се вписва в книгата за решения, водена при Арбитъра, след който момент решението се счита постановено и става неоттегляемо. Книгата за решенията е на разположение на страните и техните представители.
Чл. 21.(1) Арбитражното решение е окончателно и задължително за страните.
(2) При условие, че в седмодневен срок от получаване на решението задължената страна го изпълни доброволно и представи доказателства за това, то в този случай Арбитърът издава на другата страна заверен препис от Решението и удостоверение за влизането му в сила с отбелязване, че същото е изпълнено доброволно.
Раздел VІ.
Такси и разноски
Чл. 22. Арбитражна такса и депозит
(1) По водене на делото се събират арбитражна такса и депозит за разноски.
(2) "Арбитражна такса" е сумата, която се събира за покриване на общите разноски на Арбитъра.
(3) "Депозит" е сумата, събирана за разноските, които се правят по отделните дела.
Чл. 23. Размер на арбитражната такса
(1) По търговски и граждански дела Арбитърът събира арбитражна такса, която се определя в зависимост от цената на иска по следната таблица:
При цена на иска до 1000 лв. – 99 лв.
При цена на иска над 1000 лв. до 5000 лв. – 99 лв. + 5 % върху горницата над 1000 лв.
При цена на иска над 5000 – 299 лв. + 3 % върху горницата над 5000 лв.
(2) Арбитражната такса се предплаща от ищеца. При плащане чрез банков превод таксата се смята платена в деня, когато бъде заверена банковата сметка на Арбитъра.
(3) При увеличение на иска се внася допълнителна арбитражна такса, като нейният размер представлява разликата между внесената такса и тази, която се дължи върху цената на иска след увеличението.
Чл. 24. Арбитражна такса по насрещен иск и по възражение за прихващане се събира съобразно правилата за първоначалния иск.
Чл. 25. Разноски за събиране на доказателства по делото Сумите за възнаграждение на вещи лица и техните командировки, ако се налагат такива във връзка с изготвяне на заключенията, както и сумите за извършване на оглед, се внасят предварително от страната, която ги е поискала, в размер, определен от Арбитъра.
Чл. 26. Допълнителни разноски
(1) Страната, която прави искане за тълкуване или допълване на решение или определение по арбитражно дело, внася такса в размер на 10 % от дължимата при образуване на делото арбитражна такса, но не по – малко от 30 лв.
(3) Таксата за предоставяне на незаверени преписи от картотеката на арбитражния съд, както и от делата, е в размер на 0.50 ст. на страница, а на заверени преписи – 1.00 лв. на страница. Таксата не се дължи при предоставяне на преписи на държавни органи и институции.
(4) Таксата за издаване на удостоверение по искане на страна в производството е в размер на 19 лв.
Чл. 23. Отговорност на страните за арбитражната такса, депозита и разноските
(1) При условие, че страните не са уговорили друго, разходите за арбитражна такса, депозит и събиране на доказателства по делото се присъждат в тежест на страната, срещу която е постановено решението, а когато искът е уважен частично, те се присъждат пропорционално на уважената и отхвърлената част от иска. Разходи за явяване на допуснат свидетел се присъждат, ако са доказани от страната, която ги претендира, но техният размер не може да надхвърля нормативно определените разходи за командировки.
(2) Страната, в полза на която е постановено решението, може да иска да й бъдат присъдени доказаните нормални разходи, които тя е направила за своята процесуална защита по делото. Тези разходи тя трябва да докаже пред Арбитъра.