Правилник за медиация
Въведение
Извънсъдебното разрешаване на конфликти е най-разумният и естествен начин за приключване на възникващи или вече формирани частноправни спорове, вкл. висящи пред държавен или арбитражен съд производства, а дори и такива възникнали след приключването на последните с влязъл в сила и изпълняем принудително акт. Процедурата се осъществява изцяло онлайн, чрез специално изградена за целта уеб платформа при гарантиране на конфиденциалност и поверителност на предоставените данни.
Приложно поле и принципи
Чл. 1. (1) Предмет на медиация могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове, такива свързани с права на потребители, и други спорове между физически и/или юридически лица, по които е допустимо сключване на спогодба, включително и когато са презгранични.
(2) Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация. Те участват в процедурата по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят.
(3) Медиаторът не проявява пристрастие и не налага решение по спора.
(4) В процедурата по медиация всички въпроси се уреждат по взаимно съгласие на страните.
(5) Разискванията във връзка със спора са поверителни. Участниците в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата.
(2) Производството завършва при успех със споразумение, на което страните могат да придадат задължителна за изпълнение сила само по своя изрично и съвместно заявена воля пред надлежна съдебна институция.
(3) Наличието на висящ съдебен или арбитражен процес по същия спор не е пречка за започване на медиация по този правилник.
Започване на медиацията
Чл. 2. (1) Всяка от страните или двете, по постигнато предварително общо съгласие, могат да се обърнат към Радослав Данков в качеството му на медиатор за разрешаването на конкретен конфликт, за което се дължи такса за образуване на медиационно производство, определена в чл. 6 от този правилник.
(2) За образуване на медиационно производство е необходимо да бъде попълнена изискуемата минимална информация за страните, обстоятелствата по спора и исканията на страните във връзка с решаването му в уеб формата за зяавяване на услугата.
(3) Когато заявлението за медиация се подава от една от страните, Медиаторът поема ангажимент незабавно да се свърже с другата страна на предоставените средства за контакт с цел да потърси съгласието ѝ за участие в медиационната процедура. При отказ или при липса на отговор производство не се образува. Медиаторът уведомява за това молителя и му възстановява 50% от внесената такса.
(4) Ако другата страна приеме да участва в медиацията, тя попълва формата от следния ЛИНК, с което потвърждава своето съгласие. Медиаторът образува производство по медиация и незабавно изпраща препис от становището на заявителя.
Медиатор
Чл. 3 (1) Медиаторът декларира на страните, които участват в производството за медиация своята независимост и безпристрастност при осъществяване на медиацията, както и поемането на задължение за конфиденциалност по отношение на фактите и обстоятелствата, които са му станали известни във връзка с това.
(2) Освен при съгласие на страните, след като е образувано медиационно производство, медиаторът не може да бъде арбитър, представител или съветник на някоя от тях в арбитражно или съдебно производство по същия спор.
(3) Страните се задължават да не призовават медиатора като свидетел в съдебен или арбитражен процес по спора, предмет на медиацията, освен при общо съгласие. <br> <br>Производство по медиация
Чл. 4. (1) За изясняване същността на спора, уточнявне на взаимноприемливи варианти на решения и очертаване възможната рамка на споразумение, медиаторът може, при зачитане на равните права на страните за участие в процедурата, да осъществява контакт с всяка от тях поотделно, преди да ги покани за съвместно обсъждане на възможните варианти за споразумение. Медиаторът предоставя в онлайн платформа – тип „затворена работна група“ възможност на страните да контактуват помежду си и поотделно с Медиатора чрез защитен чат или видеоконферентна връзка.
(2) Страните участват в медиационното производство лично или чрез изрично упълномощени представители. Те могат да бъдат подпомагани и от съветници. В затворената работна група трети лица могат да присъстват само със съгласие на страните.
(3) Споразумението, което постигат страните може да бъде в устна, писмена и писмена с нотариална заверка на подписите на страните по спора форма. Писменото споразумение съдържа мястото и датата, на която е било постигнато, имената на страните и техните адреси, за какво се съгласяват те, името на медиатора, датата на която е образувано производството и подписите на страните.
(4) Когато в медиационното производство е постигнато споразумение по спор по висящо съдебно или арбитражно дело, страните могат да уговорят сключеното от тях споразумение да се бъде утвърдено от държавния съд като съдебна спогодба или да се възпроизведе в арбитражно решение.
(5) Страните се задължават да не използват като доказателство в съдебно или арбитражно производство:
(а) изложените от другата страна становища или предложения, направени при опита за медиация; (б) факта, че една от страните е изявила готовност да приеме предложение за спогодба.
Приключване на производството по медиация
Чл. 5. (1) Опитът за разрешаване на спора чрез медиация приключва:
(а) с подписване на споразумение;
(б) с уведомяване на медиатора от страните или една от тях за отказа им от медиационното производство;
(в) с протокол от медиатора, който констатира, че опитът за помирение е бил неуспешен, в случай, че е изтекъл срок повече от един месец от образуването му без да е постигнато споразумение или когато собствената му преценка и етика го навеждат на мисълта, че медиацията не протича по законен или етичен начин.
Разноски в производството по медиация
Чл. 6. (1) Разноските за производството по медиация включват:
(а) административна такса за образуване на производството по медиация в размер на 79 лв., платима с подаване на Заявление за медиация. При отказ на насрещната страна за участие в производството по медиация или при липса на отговор от нея на поканата за медиация на заявителя се възстановява 50% от внесената такса.
(б) възнаграждение на медиатора, което е в зависимжст от фактическата и правна сложност на спора и необходимото време за постигане на споразумение, като се договаря със страните най-късно на първата съвместна сесия в следния ориентировъчен размер:
- за суми до 1000 лв. – 50 лв.;
- за суми над 1000 лв. – 50+2% върху горницата над 1000 лв.
(в) административна такса за изготвяне на споразумение в размер:
- за суми до 1000 лв. – 50 лв.
- за суми над 1000 лв. – 50 лв.+1% за горницата над 1000 лв.
(2) Разноските за медиацията се понасят по равно от страните, освен ако не бъде договорено друго. (3) Извън разноските по ал. 1 на този член, всяка от страните понася направените от нея други разходи във връзка с медиацията.